فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایت فیزیک برای زندگی ، به جهت آموزش فیزیک ( برای علاقه مندان در تمامی گروه های سنی ) توسط موسسه ی آموزشی فرهنگی محمد راه اندازی شده است. این وبسایت برای کلیه ی علاقه مندان به فیزیک ، دانش آموزان و اساتید دانشگاه دارای مطالبی مفید و غنی شده می باشد که می تواند ضمن ارتقای سطح علمی شما ، برای زندگی بهتر به شما کمک کند. ما ، می کوشیم تا مطالب فیزیک را به روشی نوین آموزش دهیم و درک و فهم آن را ساده تر سازیم .
بی صبرانه منتظر نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.
http://physics1.blog.ir

دیدگاه شما !
آخرین دیدگاه ها

انرژی گرمایی زمین

شنبه, ۶ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۴۰ ق.ظ

انرژی زمین گرمایی چیست ؟ » در هر جایی از سطح زمین که باشید ، اگر دو هزار متر زمین را حفر کنید ، به ناحیه ای می رسید که سنگ های آن داغ است . همه ی بخش های درونی زمین بیش از اندازه داغ است . مقدار انرژی گرمایی ذخیره شده در عمق کرده ی زمین چنان زیاد است که برای ما قابل تصور نیست . انرژی گرمایی زمین نوعی از انرژی است که از درون زمین به دست می آید و تجدیدپذیر ( نوشدنی ) و پاکیزه است .

سرچشمه ی انرژی زمین گرمایی

انرژی گرمایی زمین از سنگ های داغ ، آب و بخار آب داغ زیر زمین به دست می آید . هم اکنون ما از سرچشمه های انرژی گرمایی نزدیک به سطح زمین استفاده می کنیم . این مناطق در محدوده ی آتشفشان های فعال جهان مثل زلاندنو ، ایسلند و بخش غربی ایالات متحده ی آمریکا واقع شده اند . ما از انرژی گرمایی زمین به دو روش بهره برداری می کنیم : استفاده ی مستقیم و تولید الکتریسیته .

استفاده مستقیم از انرژی زمین گرمایی

منظور از استفاده ی مستقیم ، بهره برداری از آب های داغ زیر زمینی و چشمه های آب گرم سطح زمین است . یکی از معمول ترین کاربرد های چشمه های آب گرم ، فراهم کردن انرژی گرمایی خانه هاست . برای این کار آب داغ از راه لوله کشی در رادیاتور های وسایل گرمایی خانه ها جریان پیدا می کند . گرمای یک شهر کوچک را می توان با استفاده از شبکه ی لوله های آب چشمه های آب گرم فراهم کرد که در آن ها جریان دارد . هم چنین از راه تلمبه کردن مستقیم آب های داغ زیر زمینی به گلخانه ها ، می توان انواع گیاهان را در فصل سرما پرورش داد و آب حوضچه های پرورش ماهی را گرم کرد . در ایالات متحده ی آمریکا برای آب کردن یخ سطح بعضی از پیاده رو ها ، زیر آن را لوله کشی می کنند و آب داغ حاصل از انرژی گرمایی زمین در آن ها جریان پیدا می کند . پس از استفاده از این آب ، دوباره آن را به درون زمین تلمبه می کنند تا سطح سرچشمه ی آب های زیر زمینی را بالا نگه دارند . 

تولید الکتریسیته از انرژی زمین گرمایی

آب های زیر زمینی در اثر تماس با شن های داغ بسیار گرم می شوند و دمای آب حتی از دمای جوشش نیز بیش تر می شود و بخار آب با فشار خیلی زیادی تبدیل می شود . سپس این بخار آب را از راه لوله ها به توربین ها می رسانند تا مولد های الکتریسیته را به کار اندازند . پس از آن این بخار آب متراکم می شود ، به صورت مایع در می آید و دوباره به عمق زمین تلمبه می شود .

تلمبه های حرارتی زمین گرمایی

در بیش تر مناطق کره ی زمین ، مقدار دمای پوسته ، در عمق چند متری زمین در تمام سال یکنواخت است ( بین 10 تا 16 درجه ی سانتی گراد ) و تغییر دمای هوای بیرون از زمین ، تأثیری بر آن ندارد . در زمستان ، از این انرژِی گرمایی زمین می توان برای گرم کردن خانه ها استفاده کرد . در تابستان نیز از همین انرژی گرمایی زمین برای خنک نگه داشتن خانه ها استفاده می کنند . این فناوری را تلمبه ی حرارتی زمین گرمایی می نامند.

آینده ی انرژی زمین گرمایی

پژوهش های زیادی انجام می شود تا هزینه های استفاده از انرژی زمین گرمایی کاهش پیدا کند و دانشمندان برای بهره برداری از این انرژی ، در حال یافتن نقاطی هستند که در محدوده ی فعالیت های آتشفشانی قرار ندارند . برای این کار چاه هایی به عمق 5 کیلومتر ( 5000 متر ) حفر می کنند و آب را به عمق زمین تلمبه می کنند تا انرژی حرارتی به دست آورند . 


نیروگاه انرژی زمین گرمایی

نمایی از یک نیروگاه انرژی زمین گرمایی ( گرمایی زمین یا ژئوترمال )

نظر شما در مورد انرژی زمین گرمایی چیست ؟ در بخش نظرات منتظریم !

با فیزیک برای زندگی همراه باشید ...

دیدگاه های شما  (۰)

نخستین دیدگاه را شما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

پشتیبانی

360 رنگ
حمایت از ما
خانه
درباره ما
همکاری با ما