فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایت فیزیک برای زندگی ، به جهت آموزش فیزیک ( برای علاقه مندان در تمامی گروه های سنی ) توسط موسسه ی آموزشی فرهنگی محمد راه اندازی شده است. این وبسایت برای کلیه ی علاقه مندان به فیزیک ، دانش آموزان و اساتید دانشگاه دارای مطالبی مفید و غنی شده می باشد که می تواند ضمن ارتقای سطح علمی شما ، برای زندگی بهتر به شما کمک کند. ما ، می کوشیم تا مطالب فیزیک را به روشی نوین آموزش دهیم و درک و فهم آن را ساده تر سازیم .
بی صبرانه منتظر نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.
http://physics1.blog.ir

دیدگاه شما !
آخرین دیدگاه ها
  • ۱۴ ارديبهشت ۹۷، ۰۰:۱۹ - Raha
    Mersi

اندازه گیری در فیزیک

سه شنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۳، ۰۶:۰۹ ب.ظ

اندازه گیری در فیزیک فیزیک چیست ؟

علوم و مهندسی مبتنی بر اندازه گیری ها و مقایسه هاست . بنا بر این ، درباره ی این که اجسام چگونه اندازه گیری یا مقایسه شوند به آزمایش هایی نیازمندیم ، تا یکاهایی را برایث آن اندازه گیری ها و مقایسه ها بر قرار کنیم . هدف ما در فیزیک ( و مهندسی ) طراحی و راهبری این آزمایش هاست . به عنوان مثال فیزیکدانان تلاش می کنند ساعت هایی با درستی زیاد را تکامل بخشند که هر زمان یا بازده زمانی را بتوان با دقت تعیین و مقایسه کرد . ممکمن است موجب تعجب شود که آیا چنین درستی به واقع مورد نیاز است و ارزش تلاش را دارد یا نه . برای مثال می توان بیان کرد که ، بدون ساعت های بسیار درست و دقیق ، سیستم مکان یابی جهانی که برای دریانوردی و هوانوردی جهانی حیاتی است بلا استفاده خواهد بود.

اندازه گیری اجسام

با یادگیری این که کمیت های فیزیکی چگونه اندازه گیری می شوند فیزیک را کشف کرده ایم . از میان این کمیت ها می توان یل ، زمان ، جرم ، دما ، فشار و جریان الکتریکی را نام برد. هر کمیت قیزیکی را با یکا های خود توسط مقایسه با یک استاندارد اندازه می گیریم . یکا نام یگانه ای است که به اندازه های کمیتی نسبت داده می شود ، برای مثال متر ( m )  را برای کمیت طول به کار می بریم . استاندارد به طور دقیق با 1 یکای آن کمیت متناظر است . به گونه ای که خواهید دید ،  استاندارد طول که به طور دقیق متناظر با 1 متر است عبارت است از : فاصله ی پیموده شده توسط نور در خلا در کسر معینی از یک ثانیه . یکا و استاندارد آن را به هر روشی که مایل باشیم می توانیم تعریف کنیم. ولی آنچه اهمیت دارد این است که این تعریف به صورتی انجام گیرد که دانشمندان جهان توافق داشته باشند که تعریف های ما هم معقول و هم عملی است. وقتی استانداردی - مثلاً برای طول - را در نظر گرفتیم ، باید روش هایی به کار ببریم که به کنمک آن ها بتوان هر طولی ، اعم از شعاع یک اتم هیدروژن ، فاصله ی میان خانه تا محل کار ، یا فاصله ی زمین تا لبه ی جهان قابل رویت  را بر حسب این استاندارد بیان کرد. خط کش ها ، که وسایلی برای برآورد استاندارد طول هستند ، روشی را برای اندازه گیری طول به کار می گیرند. با وجود این بسیاری از مقایسه های ما باید غیر مستقیم باشد. به عنوان مثال شما نمی توانید از یک خط کش برای اندازه گیری شعاع یک اتم ، یا فاصله ی زمین تا یک ستاره استفاده کنید.

کمیت های پایه : کمیت های فیزیکی آنقدر زیادند که سازمان دهی آن ها بسیار دشوار است . خوشبختانه همه ی آن ها مستقل نیستند  برای مثال سرعت عبارت است از : نسبت طول به زمان. بنابراین - با یک توافق نامه ی بین المللی - تعداد کمی از کمیت های فیزیکی مانند طول و زمان را انتخاب می کنیم و استاندارد هایی را به آن ها نسبت می دهبم. سپس کمیت های فیزیکی دیگری را بر حسب این کمیت های اصلی و استاندارد های آن ها ( به نام استاندارد های اصلی ) تعریف می کنیم. به عنوان مثال سرعت بر حسب کمیت های اصلی طول و زمان و استانداردهای اصلی آن ها تعریف می شود.

استاندارد های اصلی باید هم دسترس پذیر و هم تغییر ناپذیر باشند. اگر استاندارد طول را یه صورت فاصله ی میان نوک بینی تا نوک انگشت اشاره در وضعیت کشیده بودن دست تعریف کنیم ، یک استاندارد دسترس پذیر خواهیم داشت ، ولی از شخصی به شخصی دیگر متفاوت خواهد بود. نیاز به دقت در علوم  و مهندسی ما را در درجه ی اول به سمت تغییر ناپذیر بودن سوق می دهد. بنابراین ، تلاش زیادی برای نمونه سازی از استاندارد های اصلی انجام می گیرد تا برای آنانی که نیاز به آن ها دارند قابل دسترس باشند.

دیدگاه های شما  (۰)

نخستین دیدگاه را شما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

پشتیبانی

360 رنگ
حمایت از ما
خانه
درباره ما
همکاری با ما