فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایتی ویژه ی تمامی دوستاران فیزیک

فیزیک برای زندگی

وبسایت فیزیک برای زندگی ، به جهت آموزش فیزیک ( برای علاقه مندان در تمامی گروه های سنی ) توسط موسسه ی آموزشی فرهنگی محمد راه اندازی شده است. این وبسایت برای کلیه ی علاقه مندان به فیزیک ، دانش آموزان و اساتید دانشگاه دارای مطالبی مفید و غنی شده می باشد که می تواند ضمن ارتقای سطح علمی شما ، برای زندگی بهتر به شما کمک کند. ما ، می کوشیم تا مطالب فیزیک را به روشی نوین آموزش دهیم و درک و فهم آن را ساده تر سازیم .
بی صبرانه منتظر نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.
http://physics1.blog.ir

دیدگاه شما !
آخرین دیدگاه ها

انرژی باد

پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۵:۴۸ ب.ظ

انرژی باد چیست » خورشید سرچشمه ی انرژی باد است . انرژی گرمایی خورشید ، مناطق گرمسیر را بسیار بیش تر از مناطق قطبی گرم می کند . در این صورت جریان هوایی پدید می آید تا این گرما به طور یک دست در تمام جاهای کره ی زمین پخش می شود . در اثر این جا به جایی جریان هوا ، باد به وجود می آید . ما می توانیم از این انرژی باد برای راه اندازی دستگاه ها و تولید الکتریسیته استفاده کنیم .

مهار کردن انرژی باد

باد همان جریان هوای متحرک است و هوای متحرک نیز دارای انرژی حرکتی است . بنابراین آسیاب های بادی و توربین های بادی می توانند انرژی حرکتی باد را مهار کنند و آن را به کار گیرند . بشر صد ها سال پیش آسیاب های بادی ساخت تا برای آرد کردن گندم و کشیدن آب از چاه ها از انرژی باد استفاده کند . آسیاب های بادی را از یک چرخ پره دار ساده می سازند که پره ها بر اثر وزش باد به چرخش در می آیند . اما این نوع آسیاب ها در مهار کردن انرژی حرکتی باد چندان کارآمد نیستند . توربین های بادی دارای یک استوانه ی گردان است که در اثر باد به چرخش در می آید . توربین بادی انرژی حرکتی باد را به انرژی حرکتی چرخشی پره های توربین تبدیل می کند . بعد انرژی حرکتی توربین هم به یک مولد برق ( ژنراتور ) منتقل می شود و نیروی الکتریسیته را تولید می کند .

ساختار توربین بادی

بیش تر توربین های بادی یک استوانه ی گردان با سه پره دارند . این توربین ها را روی پایه ی فولادی بلندی نصب می کنند و به نام توربین بادی با محور افقی نیز معروفند . این توربین ها که در بالای یک برج بلند نصب می شوند ، بر اثر باد های منظم به چرخش در می آیند و باد های نامنظمی که نزدیک سطح زمین می وزند ، نمی توانند آن ها را بچرخانند . هر کدام از پره های توربین بادی مانند بال هواپیما کار می کنند . وقتی باد روی پره ها می وزد ، اختلاف فشاری که در سطح پایینی و بالایی پره به وجود می آید و استوانه ی گردان توربین بادی می چرخد . پره ها کمی حالت تاب خوردگی دارند زیرا لبه های پره ها در مقایسه با قاعده ی آن ها با سرعت بیش تری حرکت می کنند . پره ی گردان به یک جعبه دنده متصل است که بین توربین و مولد برق ( ژنراتور ) قرار دارد . در اثر چرخش محور جعبه ی دنده ، مولد برق نیز به حرکت در می آید و نیروی الکتریسیته تولید می شود . پره و مولد برق روی یک بخش گردان نصب می شوند که با دستگاه های الکترونیکی تنظیم می شود تا پره های توربین همیشه در برابر وزش باد قرار گیرند .

در بزرگ ترین توربین های بادی ، قطر پره ی چرخان به 66 متر می رسد . اگر سرعت باد زیاد باشد ، این توربین ها می توانند 1/5 مگاوات الکتریسیته تولید کنند و این مقدار الکتریسیته می تواند برق مصرفی 500 خانه را فراهم کند .

مزرعه های بادی

برای تولید مقدار زیاد الکتریسیته ، شمار زیادی توربین بادی در یک ناحیه نصب می شوند که به آن مزرعه ی بادی می گویند . میانگین تولید الکتریسیته ی یک مزرعه ی بادی حدود 200 مگاوات است که برابر نیروی الکتریسیته ی تولید شده در یک نیروگاه کوچک با سوخت زغال سنگ است . جاهایی که در آن ها همواره باد می وزد و سرعت باد نیز زیاد است ، برای مزرعه ی بادی مناسبند . ساحل دریا از جمله جاهای مناسب برای ساخت مزرعه ی بادی است .

انرژی بادی در اندازه کوچک

توربین های بادی در جاهایی که شبکه ی توزیع برق نیست ، بسیار مناسب است . این توربین ها یا مستقیم برق تولید می کنند ، یا باتری ها را پر می کنند . در بیش تر موارد این توربین ها را به مولد های دیزلی متصل می کنند و وقتی باد نمی وزد ، این مولد های دیزلی به طور خودکار روشن می شوند .

مزرعه بادی

نمایی از یک مزرعه بادی - انرژی باد یه منبع انرژی سبز (پاک) به شمار می آید

مزرعه های بادی از یک دسته توربین تشکیل شده اند که به صورت یک صف طولانی در کنار هم قرار دارند و به اندازه ی یک نیروگاه کوچک الکتریسیته تولید می کنند . 


نظر شما در مورد انرژی بادی چیست ؟ در بخش نظرات منتظریم !

با فیزیک برای زندگی همراه باشید ...

دیدگاه های شما  (۰)

نخستین دیدگاه را شما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

پشتیبانی

360 رنگ
حمایت از ما
خانه
درباره ما
همکاری با ما